مقیاس ها

مقیاس چیست؟

مقیاس در بحث نقشه‌کشی و ماکت‌سازی عبارت از نسبت ابعاد مدل به ابعاد نمونه واقعی است. برای مثال عدد 1:18 که به صورت یک هجدهم یا یک-هجده خوانده می‌شود، یعنی مدل مد نظر 18 برابر کوچک‌تر از نمونه واقعی ساخته شده است و بدین ترتیب مقیاس‌های دیگر همچون 1:24، 1:43، 1:64 و... نیز همین معنا را دارند. در واقع هرچه عدد نوشته شده در سمت راست دو نقطه میانی کوچک‌تر باشد، مدلی بزرگ‌تر خواهید داشت و بالعکس. ماکت‌های خودروهای سواری عمدتا در 6 مقیاس 1:12، 1:18، 1:24، 1:43، 1:64 و 1:87 به تولید می‌رسند که در این بین دو گزینه 1:18 و 1:43 محبوبیت و تنوع بیشتری داشته و به نوعی حرفه‌ای تر نیز هستند.

چه جزئیاتی عمدتا دیده می‌شوند؟

ماکت‌های کلکسیونی بسته به برند ماکت‌ساز، مقیاس و در نهایت رقم پرداختی دارای جزئیات متفاوتی هستند.
در واقع در عمده ماکت‌های مقیاس 1:18 تمامی در‌ها باز می‌شوند، چرخ‌ها به همراه غربیلک فرمان می‌گردند و کابین و پیشرانه از جزئیاتی متناسب با قیمت مدل بهره می‌برند.
همچنین در برخی مدل‌های حرفه‌ای گران‌تر شاهد چرخش گاردن هنگام حرکت مدل (مثل‌ هامر H2 برند ‌هایوی61)، باز شدن درب کنسول میانی و آفتابگیرهای داخل کابین، درب باک و ... هستیم. این در حالی است که اکثر ماکت‌های 1:43 به صورت سیلد ساخته می‌شوند و تنها جزئیاتی در ظاهر دارند.

هرچند که برخی نمونه‌های گران‌قیمت دایکست یا رزین 1:43 با در‌‌های باز شونده و جزئیاتی از این قبیل به تولید می‌رسند.